Skovtur onsdag den 10. maj kl. 9.00
Vi starter fra Sjælør S-station kl. 9.00 og kører til Gavnø.
Her vil der være rundvisning med guide. Derefter fortsætter turen til Holmegaard Glasværk. Kl. ca. 12 vil der på Glaskroen blive serveret en kroanretning.
Kl. ca. 13.30 er der rundvisning på glasværket. Efter rundvisningen bliver der serveret kaffe med kringle.
Hjemkomst til Sjælør S-station forventes kl. ca. 17.30.
Deltagerpris: 175,- kr. for medlemmer. 200,- kr. for gæster.
Tilmelding bedes foretaget senest den 24. april 1995.
Referat fra beretningen:
Der var ingen detallieret omtale af arrangementet. Regnskabet viser 40 tilmeldte.
Noter fra tidligere medlem Ellen M Frederiksens scrapbog:
Vi startede ved Sjælør St. og kørte til Gavnø, hvor der var rundvisning med guide. Det var meget spændende at se alle de kongelige værelser og alle de gamle malerier. Derefter en tur i den gamle men velholdte kirke.
Efter turen til Gavnø Slot fortsatte vi til Holmegaard Glasværk. Vi skulle spise frokost på Glaskroen, hvor vi fik en kroanretning, mens vi snakkede og hyggede os.
Så gik turen igen ind på glasværket, hvor vi så porcelæn og vi så, hvordan de brændte ved høje varmegrader lige fra det fineste porcelæn til ølflasker og medicinglas.
Efter rundvisningen på glasværket sluttede vi dagen af med kaffe og kringle.