Besøg på Den Sorte Diamant og Tøjhusmuseet
Tirsdag den 27. marts kl. 9.45.
Vi mødes på Søren Kierkegaards Plads ved Den Sorte Diamant, hvor der vil være rundvisning i den nye biblioteksbygning i ca. 1 time.
Derefter begiver vi os mod Tøjhusmuseet, hvis guider til en rundvisning i ca. 1½ time vil vente os ved Istedløven.
Når de nævnte rundvisninger er overstået, begiver de deltagere, som måtte ønske efterfølgende at deltage i en fælles frokost, sig til et nærliggende spisested.
Deltagerpris:
Uden spisning: 30 kr. for medlemmer, 40 kr. for gæster;
med spisning, ekskl. drikkevarer: 115 kr. hhv. 125 kr.
(max. deltagerantal: 75).
Tilmelding bedes foretaget senest den 6. marts.
Referat fra beretningen:
Der var ingen detallieret omtale af arrangementet.
Noter fra tidligere medlem Ellen M Frederiksens scrapbog:
Vi besøgte Den Sorte Diamant. Jeg kan godt forstå, hvor de har fundet navnet, for det er flot. Der er mange ting både nyt og gammelt, og de har så mange gamle bøger, at de fylder 150 km hyldeplads.
Fra Diamanten til Tøjhusmuseet med alle de gamle skydevåben. Derefter gik vi i Rio Bravo, hvor vi fik en god platte, mens det sneede udenfor.
Igen en vellykket dag.